برنامه نویس کیست و برنامه نویسی چیست ؟

در این مقاله میخواهیم به این موضوع بپردازیم که برنامه نویس کیست و برنامه نویسی چیست. قطعا اسم برنامه نویس یا programmer را شنیده اید اما چقدر در موردش اطلاعات دارید ؟ آنها چکار می کنند ؟

برنامه نویسی یک شغل کاملا تخصصی است. برنامه نویس یا پروگرامر به اسم های مختلفی شناخته می شود. به یک فرد برنامه نویس یا programmer ، کد نویس، توسعه دهنده، مهندس نرم افزار یا برنامه نویس کامپیوتر گفته می شود.

برنامه نویس کیست و برنامه نویسی چیست ؟

یک برنامه نویس میتواند توسعه دهنده وب، توسعه دهنده موبایل مثل توسعه دهنده اندروید یا توسعه دهنده IOS ، توسعه دهنده سخت افزار یا توسعه دهنده نرم افزار باشد. در واقع یک برنامه نویس یا programmer دانشمند کامپیوتر یا تحلیل گر کامپیوتر است که هر نوع برنامه ای را میتواند برای کامپیوتر یا هر نرم افزار دیگری بسازد. برنامه نویسان نقش مهمی در توسعه حوزه فناوری الکترونیک و محاسبات دارند. کل سایت ها، مرورگرها، اپلیکیشن های موبایل اثر هنری برنامه نویسان و نتیجه خلاقیت آنها هستند.

برنامه نویسان با زبان های برنامه نویسی مختلفی کار میکنند مثل پی اچ پی ( php)، سی ( c)، سی شارپ ( #C ) ، سی پلاس پلاس ( c++)، پایتون ( python ) ، کاتلین ( kotlin ) ، سوئیفت ( Swift ) ، زبان گو ( GO) یا گولانگ ( Golang) ، جاوا ( Java ) ، جاوا اسکریپت ( Javascript ) ، متلب ( matlab) و صدها زبان برنامه نویسی دیگر.

اکثر برنامه نویسان همزمان به چند زبان برنامه نویسی تسلط دارند. علاوه بر این برنامه نویسان ممکن است در یک یا چند زمینه مثل امنیت یا حوزه محاسباتی ( پایگاه داده، امنیت، سیستم عامل، توسعه نرم افزار یا وب ) تخصص داشته باشند.

اولین برنامه نویس دنیا کی بود ؟

ایدا لاولیس اولین برنامه نویس در جهان و یکی از ده زن برنامه نویسی است که جهان را تغییر دادند.

آینده شغلی برنامه نویس حوزه فناوری اطلاعات چیست ؟

یک برنامه نویس یا programmer میتواند در حوزه های مختلفی در شرکت های کوچک تا شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات استخدام شود. این حوزه ها میتواند شامل موارد زیر باشد :

طراحی سیستم

توسعه سیستم

کدنویسی

آزمایش

اشکال زدایی یا debug کردن

پیاده سازی

نگهداری سیستم

دستورالعمل ها و برنامه های سیستم

پس از اینکه یک برنامه طراحی شد برنامه نویس آن را به کد یا دستورالعمل هایی تبدیل می کند که کامپیوتر بتواند آن را اجرا کند. بعد از طراحی و کدنویسی برنامه نویس آن را اجرا می کند تا اشکالات و خطاهای آن را پیدا کند و آنها را برطرف سازد. برنامه نویس می کوشد تا با آزمون و خطا کدها را اصلاح و کامل سازد و این را تا کامل شدن برنامه ادامه می دهد و حتی در طول عمر برنامه این روند ادامه دارد و آن برنامه را پشتیبانی می کند زیرا نرم افزارها و برنامه ها همیشه نیازمند بروز رسانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *