زنان برنامه نویسی که جهان را تغییر دادند

زنان برنامه نویسی که جهان را تغییر دادند رو چقدر میشناسی ؟ میدونستی اولین برنامه نویس کامپیوتر یه زن بوده؟

خوب، شاید اینو نمیدونستی ( من هم نمیدونستم ! ). پس بذار امروز در موردش برات بگم.

اولین زن برنامه نویس جهان اسمش ایدا لاولیس هست. در زبان فارسی بهش ادا لاولیس، آگوستا اِیدا کینگ، کنتس لاولِیس، آگوستا اِیدا بایرون هم میگن.

ایدا لاولیس (Ada Lovelace ) اهل انگلستانه یک ریاضی دان معروف که بعنوان اولین برنامه نویس در جهان شناخته میشه و به افتخارش وزارت دفاع امریکا یک زبان برنامه نویسی ساخت و اسم ایدا رو روی این زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا گذاشتن که همه به اسم زبان برنامه نویسی ایدا میشناسنش.

زنان برنامه نویسی که جهان را تغییر دادند

ایدا لاولیس متولد سال ۱۸۱۵ لندن انگلستان هست ( بله همین چند وقت پیش) و بعنوان اولین زن برنامه نویس شهرت زیادی دارد. بقول خودش :

ذهنم فراتر از یه ذهن معمولی و فناپذیر محضه. حالا زمان معلومش میکنه.

ایدا لاولیس

و این در مورد خیلی از بانوانی که به تاریخ باشکوه برنامه نویسی کامپیوتر کمک کردن و داخلش نقش داشتن و هنوز توسط  دنیای مدرن فراموش نشدن هم صدق میکنه. بخاطر همین داخل این پست قصد دارم بعضی از این زنان محشر و شگفت انگیز رو که سهم بسزایی در برنامه نویسی کامپیوتر دارن و باعث تغییر و تحول در جهان شدن رو بهتون معرفی کنم !

این زنان چه کسانی هستند؟؟

بیایید در مورد این زنان افسانه ای و حیرت انگیز بیشتر بدانیم که تاریخ را ساخته اند اما اغلب توسط تاریخ فراموش می شوند.

۱-ایدا لاولیس – اولین برنامه نویس جهان

ایدا لاولیس ( ۱۸۱۵ – ۱۸۵۲) ریاضی دان در زمان ویکتوریا و دختر لرد بایرون، شاعر مشهور انگلیسی بود ( که جای بسی تعجبه چونکه ریاضی و شعر به ندرت با هم مخلوط میشن !! ). بیشتر بخاطر همکاریش با چارلز ببیج در زمینه رایانه همه منظوره به نام «موتور تحلیلی» مشهوره ( هرچند اسمش رو میدونیم اما چند نفر از ما میشناسیمش ؟)

البته ایدا نه تنها اولین برنامه نویس هست اولین کسی بود که فهمید میشه از موتور تحلیلی برای محاسبات استفاده کرد و الگوریتمی برای محاسبات اعداد برنولی با استفاده از موتور تحلیلی نوشت. به خاطر همین به اسم ” اولین برنامه نویس کامپیوتر در جهان ” میشناسنش.

۲- کاتلین بوس – خالق زبان اسمبلی

کاتلین بوس Kathleen Booth متولد ۱۹۲۲ هست و اولین زبان اسمبلی جهان رو نوشت. فقط این نیست ! کاتلین مونتاژگر و کدگذاری خودکار رو هم برای اولین سیستم کامپیوتری در کالج بیرکبک دانشگاه لندن طراحی کرد

کاتلین بوس و همسرش اندرو بوس در سال ۱۹۵۳ کتاب مشترکی در مورد ماشین حساب دیجیتال خودکار نوشتند و داخل این کتاب طراحی کامپیوتری و همچنین روش های مورد استفاده برای برنامه نویسی این روش رو هم نوشتند.

زنان برنامه نویسی که جهان را تغییر دادند

حالبه بدونید که کاتلین در مورد هوش مصنوعی گفته بوده که یک برنامه کاربردی در ماشین های محاسباتی در آینده هست.

کاتلین در طراحی سه ماشین مختلف از جمله ARC (ماشین حساب رله خودکار) ، SEC (کامپیوتر ساده الکترونیکی) و APE (X) C نقش داشت ( خودش روی طراحیش کار کرده و شوهرش ساخته چه تیم کاملی ! ) بیوگرافی کاملش رو میتونین اینجا بخونید

۳-مارگارت همیلتون – مدیر بخش مهندسی نرم افزار

مارگارت همیلتون (متولد ۱۹۳۶) مدیر بخش مهندسی نرم افزار در MIT بود. یک دانشمند رایانه و مهندس سامانه امرریکایی است. Margaret Hamilton در طول زندگی اش بیش از ۱۳۰ مقاله و ۶۰ گزارش در مورد پروژه هایش نوشت و مسئول ساخت نرم افزار ( در واقع اولین نرم افزار) برای کامپیوتر راهنمای آپولو در برنامه فضایی آپولو بود و این یک تجربه کاملا جدید بود. خودش در اینباره می گوید :

وقتی برای اولین بار وارد این کار شدم هیچ کس نمی دانست که ما چه کار میکنیم. مثل غرب وحشی بود. هیچ دوره ای در آن وجود نداشت. تدریس نکرده بودند.

مارگارت همیلتون

مارگارت همیلتون از جمله برنامه نویسانی است که برنامهٔ نرم‌افزاری اولین کامپیوتر AN/FSQ-7 را نوشت، وظیفهٔ AN/FSQ-7 شناسایی هواپیماهای دشمن (غیردوستانه) بود. این پروژه توسط مؤسسه فناوری ماساچوست با نام پروژهٔ گردباد شروع شد که در ابتدا قرار بود برای پیش‌بینی آب و هوا به کار گرفته شود اما بعد از مدتی برای استفاده‌های نظامی در نیروی دفاع هوایی آمریکا توسعه داده شد.

همیلتون دربارهٔ نقش خود در این برنامهٔ نظامی چنین می‌گوید:

زمانی که در یک سازمان مشغول به کار می‌شوید به هر کدامتان بخشی  از یک برنامهٔ اصلی را برای برنامه‌نویسی می‌دهند این بخش ها به تنهایی بوسیله هیچ‌کس قابل شناسایی و اجرا نخواهند بود بنابراین من نمی‌دانستم درحال برنامه‌نویسی چه چیزی هستم، حتی زبان‌های به کار رفته در برنامه‌ای که من مسئول نوشتن آن بودم یونانی و زبان لاتین بود

مارگارت همیلتون

۴-گریس هاپر – اولین بانوی نرم افزار، اولین مادر و مدرس برنامه نویسی و خالق کوبول

یکی دیگر از زنان برنامه نویسی که جهان را تغییر دادند گریس هاپر (۱۹۰۶ – ۱۹۹۲) دانشمند کامپیوتر و همچنین یک دریادار در نیروی دریایی ایالات متحده بود ( او چندین استعداد داشت). گریس هاپر اولین زبان برنامه‌نویسی را در سال‌های دههٔ ۱۹۵۰ برای رایانهٔ مارک یکم و یونیواک یکم اختراع کرد و نخستین مترجم (کامپایلر) را ساخت. او به زبان های برنامه نویسی مستقل از ماشین اعتقاد داشت و بنابراین اولین کامپایلر را ایجاد کرد که اصطلاحات انگلیسی را به کد ماشینی قابل فهم کامپیوترها تبدیل کرد.

با استقبال خوبی روبرو نشد زیرا گریس هاپر اظهار داشت: “من یک کامپایلر در حال اجرا داشتم و هیچ کس نمی توانست آن را لمس کند. آنها به من گفتند که کامپیوترها فقط می توانند حساب کنند. ” با این وجود ، این امر منجر به ایجاد COBOL در سال ۱۹۵۹ شد ، یک زبان برنامه نویسی انگلیسی مانند که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

۵-جون کلارک – رمزگشایی ماشین انیگما در جنگ جهانی دوم

جون کلارک ( Joan Clarke ) متولد ۱۹۱۷ وفات ۱۹۶۶) یک رمزنگار انگلیسی بود که به عنوان یک رمزگشا در طول جنگ جهانی دوم شناخته می شود. جون کلارک ریاضی‌دان، دانشمند رایانه و سکه‌شناس اهل بریتانیا بود.

وی تنها زنی بود که زمینه رمزگشایی ماشین انیگما آلمان فعالیت میکرد.

۶-برنامه نویسان ENIAC

شش زن برنامه نویس اولین کامپیوتر قابل برنامه ریزی را ایجاد کردند که کاملاً الکترونیکی بود.این بانوان بتی جین جنینگز بارتیک، کتلین مک‌نالتی ماکلی آنتونلی، روث لیکترمن تیتلبام، فرانسس بیلاس اسپنس، مارلین وستکاف ملتزر و بتی اسنایدر هولبرتون بودند.

زنان برنامه نویسی که جهان را تغییر دادند

این پروژه توسط ارتش ایالات متحده اداره می شد و یک پروژه مخفی جنگ جهانی دوم بود. پس از آن هیچ زبان برنامه نویسی وجود نداشت و برنامه نویسی باید بر اساس نمودارهای منطقی انجام شود. نتیجه تلاش آنها یک کامپیوتر بود که در چند ثانیه محاسبات پیچیده را انجام می داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *