ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا classic editor

ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا classic editor

با افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا classic editor محیط ویرایش کلاسیک وردپرس را برگردانید.

قبل از اینکه وردپرس ۵.۱ و گوتنبرگ بیاید کاربران وردپرسی برای نگارش متن هایشان از محیط معمولی و کلاسیک وردپرس استفاده می کردند اما با ارائه وردپرس ۵.۱ محیط ویرایشگر وردپرس متحول شد و گوتنبرگ جای ویرایشگر کلاسیک را گرفت.

با ورود گوتنبرگ به وردپرس در مدت زمان کوتاهی جای ویرایشگر کلاسیک را گرفت و تبدیل به ویرایشگر اصلی وردپرس شد با اینکه گوتنبرگ دارای امکانات جدیدی و رسپانسیوی است اما باعث ترس و دلهره بسیاری از وردپرس کاران شد. افرادی که سالها بود با ویرایشگر کلاسیک فعالیت می کردند و با آن انس گرفته بودند برایشان کار کردن با گوتنبرگ نشدنی بود و مدام اعلام می کردند که کار با گوتنبرگ برایشان سخت است و نمی توان مانند قبل فعالیت کرد.

همین ترس و نگرانی باعث ساخته شدن افزونه ویرایشگر کلاسیک شد. افزونه ای که با نصب آن میتوان همان محیط کلاسیک سابق وردپرس را داشت و به فعالیت خود مانند سابق ادامه داد.

البته من نمی گویم که گوتنبرگ افزونه خوبی نیست یا کار با آن سخت است و قصد ندارم که امکانات و قابلیت های گوتنبرگ را نقض کنم اما برای افرادی که دوست دارند مثل قبل با ویرایشگر کلاسیک کار کنند و برایشان کار با ویرایشگر کلاسیک به مراتب راحت تر از گوتنبرگ است استفاده از افزونه ویرایشگر کلاسیک گزینه ایده آلی است.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا classic editor

ادیتور کلاسیک وردپرس همان محیط ویرایشگری است که سالها بود در وردپرس استفاده می شد و از روزی که با وردپرس آشنا شدیم از آن استفاده می کردیم اما به علت اینکه در حال حاضر گوتنبرگ به عنوان ویرایشگر اصلی وردپرس فعال است باید ویرایشگر کلاسیک را به شکل یک افزونه روی وردپرس نصب کرد تا بتوان از محیط ویرایشگر معمولی وردپرس به جای گوتنبرگ استفاده کرد.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا classic editor

این افزونه از دو بخش دیداری و متنی تشکیل شده است. در بخش دیداری visual میتوان تصویری از متن خروجی را مشاهده کرد مثل بولد کردن متن، ایتالیک کردن، پاراگراف ها و نحوه چیدمان آنها ، دکمه ها و … را به دیداری می توان دید.

اما در قسمت text که بخش نگارشی است می توان به کمک کدها دستوراتی را بر روی نوشته اعمال کرد. در بخش نوشتاری text می توان کدهای بکار رفته شده در متن را مشاهده کرد و در صورت لزوم تغییر داد یا کد جدیدی را برای متن در قسمت text جایگذاری کرد. به عنوان مثال متن شما یک متن راست چین شده است اما مرتب یا جاستیفای ( justify ) نیست. شما به راحتی میتوانید وارد بخش text شده و به جای راست چین right کد justify شدن متن را وارد کنید و متن خود را در قسمت دیداری visual به صورت جاستیفای مشاهده می کنید. در خروجی نیز بعد از انتشار متن ها به صورت جاستیفای و مرتب شده دیده می شوند.

ویرایشگر کلاسیک وردپرس یا classic editor

یکی از دلایلی که کاربران دوست دارند بجای گوتنبرگ از ویرایشگر کلاسیک استفاده کنند این است که در ویرایشگر کلاسیک راحت تر می توانند متن هایشان را مرتب کنند یا تغییراتی که می خواهند را به صورت کد در text بنویسند. اما در گوتنبرگ هنوز گزینه ای برای جاستیفای کردن متن نیست و نحوه جاستیفای کردن نیز سخت تر است. البته راه حل هم دارد مثل نصب افزونه برای جاستیفای شدن متن در گوتنبرگ.

Classic Editor یک افزونه رسمی است که توسط تیم وردپرس ساخته و ارائه شده و در واقع همان ویرایشگر قبلی (“کلاسیک”) وردپرس است. با نصب این افزونه صفحه “ویرایش پست” بازیابی می شود. تیم وردپرس درباره ارائه این افزونه اعلام کرده که حداقل تا سال ۲۰۲۲ یا تا هر زمان که لازم باشد این افزونه را ارائه می دهد و در مخزن وردپرس نگهداری می شود. البته به صورت پیش فرض با استفاده از این افزونه تمام قابلیت ها و مواردی که در گوتنبرگ استفاده می شود غیر فعال شده و تنها میتوان از ویرایشگر کلاسیک استفاده کرد.

برای دانلود این افزونه وردپرس می توانید آن را از مخزن وردپرس دانلود کنید. برای دانلود افزونه روی لینک زیر کلیک کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *